Softball

Tournament Note

New England's Finest North Waiver - https://forms.gle/VHpL4xptLL1Zz5B28

Please find the AGL codes for the All Star Games below:

2021 vs 2021 Game - Heckler Field: AGL004411

2021 vs 2022 Game - Gilpatrick Field: AGL004410

2022 vs 2022 Game - Pisani Field: AGL004415

2022 vs 2023 Game - McMorrow Field: AGL004405

NE Finest North

New England's Finest Summer Showcase - North

Jul 31 - Aug 2, 2020
Plainville, MA • Taunton, MA • Wrentham, MA
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 

Teams

Apponaug Pride
BNB Rox – Holbrook
BNB Rox – Perry
BNB Rox – Petro
Bombers – Feole
Bombers Elite - Rodas
CD Crossfire
CD Fusion – Boegel
CD Fusion – Tedisco
Central Mass Thunder Gold
Central Mass Xplosion
CNY Monsters
CT Charmers Gold
CT Eliminators Gold
CT Eliminators Regional – Alexander
CT Hornets
CT Hornets – Cardinal
CT Legends Platinum
CT Seahawks Gold
Fire N Ice – Blue
Fire N Ice – Red
KP Pride 16
KP Pride 18
Mass Drifters Gold – Savino
Mass Drifters Gold – Z
Mass Dynamites
Metrowest Thunder
NE Phoenix – Regional
NE Phoenix Elite
NE Pride Softball
New England Phoenix Gold
New England Raptors 16
New England Shockwave
New England Storm – Burke
New England Storm – Gamble
New England Storm – Kraytenberg
NorEasters
Northeast Hurricanes Gold
Plex Blue 18U
Polar Crush – Carbone
Polar Crush – McElroy
Polar Crush Elite
Polar Crush Gold – Miller
Polar Crush Premier
Rage Softball
Raiders Softball 16
Raiders Softball Gold
Raiders Softball Gold – Petrocelli
Raiders Softball Premier Gold
Raiders Softball Regional – Gray
Rawlings Wildcats Gold
RES Angels – Scout Team
RES Angels Halos
RI Rebels – Plourde
RI Rebels Gold – Haberle
RI Thunder Gold – Chartier
RI Thunder Gold – Kathios
RI Thunder Gold - Lotti
RI Thunder Gold – Wilson
RI Thunder Northeast
RI Thunder Premier – Williams
Ridgefield Rebels Showcase
Rock Gold - Waye/Gaskill
Softball U CT
South Coast Scream
Southington Lightning – Rogers
Syracuse Sports Zone 16
Syracuse Sports Zone 18
Taunton Typhoons 16
Thunder - Soares
TNT CT Gold
Wachusett Stars
Watertown Rapids – Blue
Worcester Union
Xtreme Chaos Gold

Schedule

Filter by:

Friday, July 31, 2020
Game Time Location Team Score Team
P2 11:25 AM Sweatt Field - McMorrow RI Thunder Gold – Wilson
Central Mass Thunder Gold
P18 11:25 AM Sweatt Field - Pisani BNB Rox – Holbrook
RI Thunder Premier – Williams
P34 11:25 AM Sweatt Field - Gilpatrick RI Thunder Gold - Lotti
RI Rebels – Plourde
P50 11:25 AM Sweatt Field - Heckler New England Phoenix Gold
KP Pride 18
P66 11:25 AM William A. Rice Complex - Rice 1 Polar Crush – Carbone
Xtreme Chaos Gold
P82 11:25 AM William A. Rice Complex - Rice 2 RI Thunder Northeast
Polar Crush Premier
P98 11:25 AM Plainville Athletic League - Watters NE Phoenix Elite
NorEasters
P114 11:25 AM Plainville Athletic League - Nelson NE Phoenix – Regional
RES Angels Halos
P130 11:25 AM Taunton Fields - Field 1 CD Fusion – Tedisco
Rage Softball
P146 11:25 AM Taunton Fields - Field 3 Polar Crush Gold – Miller
RES Angels – Scout Team
P212 11:25 AM Plainville Athletic League - Eisele Thunder - Soares
CT Hornets
P3 1:50 PM Sweatt Field - McMorrow Rock Gold - Waye/Gaskill
Fire N Ice – Blue
P19 1:50 PM Sweatt Field - Pisani Raiders Softball Gold – Petrocelli
Metrowest Thunder
P35 1:50 PM Sweatt Field - Gilpatrick New England Storm – Kraytenberg
CT Eliminators Gold
P67 1:50 PM William A. Rice Complex - Rice 1 Southington Lightning – Rogers
Softball U CT
P83 1:50 PM William A. Rice Complex - Rice 2 TNT CT Gold
CT Hornets – Cardinal
P99 1:50 PM Plainville Athletic League - Watters NE Pride Softball
Polar Crush Elite
P100 1:50 PM Plainville Athletic League - Nelson CNY Monsters
RI Thunder Gold – Kathios
P115 1:50 PM Plainville Athletic League - Eisele Bombers – Feole
Fire N Ice – Red
P131 1:50 PM Taunton Fields - Field 1 Bombers Elite - Rodas
RI Thunder Gold – Chartier
P215 1:50 PM Sweatt Field - Heckler CT Legends Platinum
Raiders Softball Premier Gold
P225 1:50 PM Taunton Fields - Field 5 Wachusett Stars
New England Raptors 16
P230 1:50 PM Taunton Fields - Field 4 New England Shockwave
Raiders Softball 16
P322 1:50 PM Taunton Fields - Field 3 CD Fusion – Boegel
Taunton Typhoons 16
P4 4:15 PM Sweatt Field - McMorrow Syracuse Sports Zone 18
CT Charmers Gold
P17 4:15 PM Sweatt Field - Pisani CT Seahawks Gold
Mass Dynamites
P36 4:15 PM Sweatt Field - Gilpatrick Polar Crush – McElroy
Mass Drifters Gold – Savino
P52 4:15 PM Sweatt Field - Heckler BNB Rox – Petro
Plex Blue 18U
P68 4:15 PM William A. Rice Complex - Rice 1 New England Storm – Gamble
Raiders Softball Regional – Gray
P116 4:15 PM Plainville Athletic League - Nelson CT Eliminators Regional – Alexander
RI Rebels Gold – Haberle
P148 4:15 PM Taunton Fields - Field 3 Apponaug Pride
Syracuse Sports Zone 16
P158 4:15 PM Plainville Athletic League - Eisele CD Crossfire
Mass Drifters Gold – Z
P220 4:15 PM Taunton Fields - Field 1 BNB Rox – Perry
Rawlings Wildcats Gold
P225 4:15 PM Plainville Athletic League - Watters New England Storm – Burke
Raiders Softball Gold
P317 4:15 PM William A. Rice Complex - Rice 2 Worcester Union
Central Mass Xplosion
P330 4:15 PM Taunton Fields - Field 5 Watertown Rapids – Blue
KP Pride 16
P334 4:15 PM Taunton Fields - Field 4 Ridgefield Rebels Showcase
South Coast Scream
Saturday, August 01, 2020
Game Time Location Team Score Team
P5 7:30 AM Sweatt Field - McMorrow RI Thunder Gold – Wilson
Raiders Softball Premier Gold
P21 7:30 AM Sweatt Field - Pisani Thunder - Soares
NE Phoenix – Regional
P41 7:30 AM Sweatt Field - Gilpatrick New England Storm – Kraytenberg
BNB Rox – Petro
P53 7:30 AM Sweatt Field - Heckler RI Rebels – Plourde
RI Thunder Premier – Williams
P69 7:30 AM William A. Rice Complex - Rice 1 Polar Crush – Carbone
TNT CT Gold
P101 7:30 AM Plainville Athletic League - Watters RI Thunder Gold – Kathios
RES Angels Halos
P117 7:30 AM Plainville Athletic League - Nelson CT Hornets
NE Phoenix Elite
P181 7:30 AM Taunton Fields - Field 1 CD Fusion – Tedisco
Apponaug Pride
P189 7:30 AM Taunton Fields - Field 3 New England Shockwave
Ridgefield Rebels Showcase
P300 7:30 AM Plainville Athletic League - Eisele BNB Rox – Holbrook
CD Crossfire
P318 7:30 AM William A. Rice Complex - Rice 2 Xtreme Chaos Gold
Polar Crush Premier
P332 7:30 AM Taunton Fields - Field 5 Rage Softball
RES Angels – Scout Team
P335 7:30 AM Taunton Fields - Field 4 Raiders Softball 16
KP Pride 16
P6 9:05 AM Sweatt Field - McMorrow RI Thunder Gold – Wilson
Raiders Softball Premier Gold
P22 9:05 AM Sweatt Field - Pisani Thunder - Soares
NE Phoenix – Regional
P37 9:05 AM Sweatt Field - Gilpatrick New England Storm – Kraytenberg
BNB Rox – Petro
P54 9:05 AM Sweatt Field - Heckler RI Rebels – Plourde
RI Thunder Premier – Williams
P86 9:05 AM William A. Rice Complex - Rice 2 Xtreme Chaos Gold
Polar Crush Premier
P102 9:05 AM Plainville Athletic League - Watters RI Thunder Gold – Kathios
RES Angels Halos
P118 9:05 AM Plainville Athletic League - Nelson CT Hornets
NE Phoenix Elite
P182 9:05 AM Taunton Fields - Field 1 CD Fusion – Tedisco
Apponaug Pride
P190 9:05 AM Taunton Fields - Field 3 New England Shockwave
Ridgefield Rebels Showcase
P301 9:05 AM Plainville Athletic League - Eisele BNB Rox – Holbrook
CD Crossfire
P315 9:05 AM William A. Rice Complex - Rice 1 Polar Crush – Carbone
TNT CT Gold
P331 9:05 AM Taunton Fields - Field 5 Rage Softball
RES Angels – Scout Team
P336 9:05 AM Taunton Fields - Field 4 Raiders Softball 16
KP Pride 16
P7 11:30 AM Sweatt Field - McMorrow Rock Gold - Waye/Gaskill
KP Pride 18
P23 11:30 AM Sweatt Field - Pisani Metrowest Thunder
Fire N Ice – Blue
P55 11:30 AM Sweatt Field - Heckler CT Eliminators Gold
Raiders Softball Gold – Petrocelli
P71 11:30 AM William A. Rice Complex - Rice 1 Southington Lightning – Rogers
RI Thunder Northeast
P119 11:30 AM Plainville Athletic League - Nelson Fire N Ice – Red
NE Pride Softball
P191 11:30 AM Taunton Fields - Field 3 Wachusett Stars
South Coast Scream
P199 11:30 AM Taunton Fields - Field 5 RI Thunder Gold – Chartier
Taunton Typhoons 16
P207 11:30 AM Taunton Fields - Field 4 New England Raptors 16
Syracuse Sports Zone 16
P302 11:30 AM Plainville Athletic League - Eisele Bombers – Feole
CNY Monsters
P308 11:30 AM Plainville Athletic League - Watters Polar Crush Elite
NorEasters
P311 11:30 AM Sweatt Field - Gilpatrick RI Thunder Gold - Lotti
Polar Crush – McElroy
P319 11:30 AM William A. Rice Complex - Rice 2 Softball U CT
CT Hornets – Cardinal
P320 11:30 AM Taunton Fields - Field 1 Bombers Elite - Rodas
CD Fusion – Boegel
P8 1:05 PM Sweatt Field - McMorrow Rock Gold - Waye/Gaskill
KP Pride 18
P24 1:05 PM Sweatt Field - Pisani Metrowest Thunder
Fire N Ice – Blue
P56 1:05 PM Sweatt Field - Heckler CT Eliminators Gold
Raiders Softball Gold – Petrocelli
P88 1:05 PM William A. Rice Complex - Rice 2 Softball U CT
CT Hornets – Cardinal
P104 1:05 PM Plainville Athletic League - Watters Polar Crush Elite
NorEasters
P184 1:05 PM Taunton Fields - Field 1 Bombers Elite - Rodas
CD Fusion – Boegel
P200 1:05 PM Taunton Fields - Field 5 RI Thunder Gold – Chartier
Taunton Typhoons 16
P208 1:05 PM Taunton Fields - Field 4 New England Raptors 16
Syracuse Sports Zone 16
P303 1:05 PM Plainville Athletic League - Eisele Bombers – Feole
CNY Monsters
P306 1:05 PM Plainville Athletic League - Nelson Fire N Ice – Red
NE Pride Softball
P312 1:05 PM Sweatt Field - Gilpatrick RI Thunder Gold - Lotti
Polar Crush – McElroy
P316 1:05 PM William A. Rice Complex - Rice 1 Southington Lightning – Rogers
RI Thunder Northeast
P323 1:05 PM Taunton Fields - Field 3 Wachusett Stars
South Coast Scream
P9 3:30 PM Sweatt Field - McMorrow Syracuse Sports Zone 18
Plex Blue 18U
P25 3:30 PM Sweatt Field - Pisani Mass Dynamites
CT Charmers Gold
P39 3:30 PM Sweatt Field - Gilpatrick CT Legends Platinum
New England Phoenix Gold
P57 3:30 PM Sweatt Field - Heckler Mass Drifters Gold – Savino
CT Seahawks Gold
P73 3:30 PM William A. Rice Complex - Rice 1 New England Storm – Gamble
Worcester Union
P89 3:30 PM William A. Rice Complex - Rice 2 Raiders Softball Regional – Gray
Central Mass Xplosion
P105 3:30 PM Plainville Athletic League - Watters Raiders Softball Gold
RI Rebels Gold – Haberle
P121 3:30 PM Plainville Athletic League - Nelson Mass Drifters Gold – Z
New England Storm – Burke
P304 3:30 PM Plainville Athletic League - Eisele Central Mass Thunder Gold
CT Eliminators Regional – Alexander
P321 3:30 PM Taunton Fields - Field 1 BNB Rox – Perry
Polar Crush Gold – Miller
P324 3:30 PM Taunton Fields - Field 3 Watertown Rapids – Blue
Rawlings Wildcats Gold
P10 5:05 PM Sweatt Field - McMorrow Syracuse Sports Zone 18
Plex Blue 18U
P26 5:05 PM Sweatt Field - Pisani Mass Dynamites
CT Charmers Gold
P40 5:05 PM Sweatt Field - Gilpatrick CT Legends Platinum
New England Phoenix Gold
P58 5:05 PM Sweatt Field - Heckler Mass Drifters Gold – Savino
CT Seahawks Gold
P74 5:05 PM William A. Rice Complex - Rice 1 New England Storm – Gamble
Worcester Union
P90 5:05 PM William A. Rice Complex - Rice 2 Raiders Softball Regional – Gray
Central Mass Xplosion
P106 5:05 PM Plainville Athletic League - Watters Raiders Softball Gold
RI Rebels Gold – Haberle
P122 5:05 PM Plainville Athletic League - Nelson Mass Drifters Gold – Z
New England Storm – Burke
P305 5:05 PM Plainville Athletic League - Eisele Central Mass Thunder Gold
CT Eliminators Regional – Alexander
P322 5:05 PM Taunton Fields - Field 1 BNB Rox – Perry
Polar Crush Gold – Miller
P325 5:05 PM Taunton Fields - Field 3 Watertown Rapids – Blue
Rawlings Wildcats Gold
Sunday, August 02, 2020
Game Time Location Team Score Team
P11 7:30 AM Sweatt Field - McMorrow Rock Gold - Waye/Gaskill
Plex Blue 18U
P27 7:30 AM Sweatt Field - Pisani Metrowest Thunder
BNB Rox – Holbrook
P59 7:30 AM Sweatt Field - Heckler CT Eliminators Gold
CT Seahawks Gold
P75 7:30 AM William A. Rice Complex - Rice 1 Southington Lightning – Rogers
Worcester Union
P91 7:30 AM William A. Rice Complex - Rice 2 Softball U CT
Central Mass Xplosion
P107 7:30 AM Plainville Athletic League - Watters Polar Crush Elite
RI Rebels Gold – Haberle
P185 7:30 AM Taunton Fields - Field 1 Bombers Elite - Rodas
Apponaug Pride
P201 7:30 AM Taunton Fields - Field 5 RI Thunder Gold – Chartier
Syracuse Sports Zone 16
P230 7:30 AM Plainville Athletic League - Eisele Bombers – Feole
CT Eliminators Regional – Alexander
P245 7:30 AM Taunton Fields - Field 4 New England Raptors 16
Raiders Softball 16
P308 7:30 AM Plainville Athletic League - Nelson Fire N Ice – Red
CT Hornets
P313 7:30 AM Sweatt Field - Gilpatrick Polar Crush – McElroy
New England Storm – Kraytenberg
P326 7:30 AM Taunton Fields - Field 3 Wachusett Stars
Ridgefield Rebels Showcase
P12 9:05 AM Sweatt Field - McMorrow Rock Gold - Waye/Gaskill
Plex Blue 18U
P28 9:05 AM Sweatt Field - Pisani Metrowest Thunder
BNB Rox – Holbrook
P43 9:05 AM Sweatt Field - Gilpatrick Polar Crush – McElroy
New England Storm – Kraytenberg
P76 9:05 AM William A. Rice Complex - Rice 1 Southington Lightning – Rogers
Worcester Union
P92 9:05 AM William A. Rice Complex - Rice 2 Softball U CT
Central Mass Xplosion
P124 9:05 AM Plainville Athletic League - Nelson Fire N Ice – Red
CT Hornets
P140 9:05 AM Plainville Athletic League - Eisele Bombers – Feole
CT Eliminators Regional – Alexander
P186 9:05 AM Taunton Fields - Field 1 Bombers Elite - Rodas
Apponaug Pride
P202 9:05 AM Taunton Fields - Field 5 RI Thunder Gold – Chartier
Syracuse Sports Zone 16
P210 9:05 AM Taunton Fields - Field 4 New England Raptors 16
Raiders Softball 16
P309 9:05 AM Plainville Athletic League - Watters Polar Crush Elite
RI Rebels Gold – Haberle
P313 9:05 AM Sweatt Field - Heckler CT Eliminators Gold
CT Seahawks Gold
P327 9:05 AM Taunton Fields - Field 3 Wachusett Stars
Ridgefield Rebels Showcase
P13 11:30 AM Sweatt Field - McMorrow Syracuse Sports Zone 18
Raiders Softball Premier Gold
P29 11:30 AM Sweatt Field - Pisani Mass Dynamites
NE Phoenix – Regional
P44 11:30 AM Sweatt Field - Gilpatrick RI Thunder Gold - Lotti
New England Phoenix Gold
P61 11:30 AM Sweatt Field - Heckler Mass Drifters Gold – Savino
CT Charmers Gold
P77 11:30 AM William A. Rice Complex - Rice 1 New England Storm – Gamble
TNT CT Gold
P93 11:30 AM William A. Rice Complex - Rice 2 Polar Crush Premier
CT Hornets – Cardinal
P125 11:30 AM Plainville Athletic League - Nelson Mass Drifters Gold – Z
NE Pride Softball
P141 11:30 AM Plainville Athletic League - Eisele CNY Monsters
CD Crossfire
P159 11:30 AM Taunton Fields - Field 5 KP Pride 16
RES Angels – Scout Team
P187 11:30 AM Taunton Fields - Field 1 BNB Rox – Perry
CD Fusion – Boegel
P195 11:30 AM Taunton Fields - Field 3 Watertown Rapids – Blue
South Coast Scream
P211 11:30 AM Taunton Fields - Field 4 Rage Softball
Taunton Typhoons 16
P310 11:30 AM Plainville Athletic League - Watters Raiders Softball Gold
RI Thunder Gold – Kathios
P14 1:05 PM Sweatt Field - McMorrow Syracuse Sports Zone 18
Raiders Softball Premier Gold
P30 1:05 PM Sweatt Field - Pisani Mass Dynamites
NE Phoenix – Regional
P46 1:05 PM Sweatt Field - Gilpatrick RI Thunder Gold - Lotti
New England Phoenix Gold
P62 1:05 PM Sweatt Field - Heckler Mass Drifters Gold – Savino
CT Charmers Gold
P78 1:05 PM William A. Rice Complex - Rice 1 New England Storm – Gamble
TNT CT Gold
P94 1:05 PM William A. Rice Complex - Rice 2 Polar Crush Premier
CT Hornets – Cardinal
P110 1:05 PM Plainville Athletic League - Watters Raiders Softball Gold
RI Thunder Gold – Kathios
P142 1:05 PM Plainville Athletic League - Eisele CNY Monsters
CD Crossfire
P160 1:05 PM Taunton Fields - Field 5 KP Pride 16
RES Angels – Scout Team
P169 1:05 PM Taunton Fields - Field 4 Rage Softball
Taunton Typhoons 16
P188 1:05 PM Taunton Fields - Field 1 BNB Rox – Perry
CD Fusion – Boegel
P196 1:05 PM Taunton Fields - Field 3 Watertown Rapids – Blue
South Coast Scream
P307 1:05 PM Plainville Athletic League - Nelson Mass Drifters Gold – Z
NE Pride Softball
P15 3:30 PM Sweatt Field - McMorrow RI Thunder Gold – Wilson
KP Pride 18
P47 3:30 PM Sweatt Field - Gilpatrick CT Legends Platinum
BNB Rox – Petro
P63 3:30 PM Sweatt Field - Heckler RI Rebels – Plourde
Raiders Softball Gold – Petrocelli
P79 3:30 PM William A. Rice Complex - Rice 1 Polar Crush – Carbone
RI Thunder Northeast
P95 3:30 PM William A. Rice Complex - Rice 2 Xtreme Chaos Gold
Raiders Softball Regional – Gray
P111 3:30 PM Plainville Athletic League - Watters NorEasters
RES Angels Halos
P127 3:30 PM Plainville Athletic League - Nelson New England Storm – Burke
NE Phoenix Elite
P143 3:30 PM Plainville Athletic League - Eisele Thunder - Soares
Central Mass Thunder Gold
P155 3:30 PM Taunton Fields - Field 1 CD Fusion – Tedisco
Polar Crush Gold – Miller
P157 3:30 PM Taunton Fields - Field 3 New England Shockwave
Rawlings Wildcats Gold
P314 3:30 PM Sweatt Field - Pisani RI Thunder Premier – Williams
Fire N Ice – Blue
P16 5:05 PM Sweatt Field - McMorrow RI Thunder Gold – Wilson
KP Pride 18
P48 5:05 PM Sweatt Field - Gilpatrick CT Legends Platinum
BNB Rox – Petro
P64 5:05 PM Sweatt Field - Heckler RI Rebels – Plourde
Raiders Softball Gold – Petrocelli
P80 5:05 PM William A. Rice Complex - Rice 1 Polar Crush – Carbone
RI Thunder Northeast
P96 5:05 PM William A. Rice Complex - Rice 2 Xtreme Chaos Gold
Raiders Softball Regional – Gray
P112 5:05 PM Plainville Athletic League - Watters NorEasters
RES Angels Halos
P128 5:05 PM Plainville Athletic League - Nelson New England Storm – Burke
NE Phoenix Elite
P144 5:05 PM Plainville Athletic League - Eisele Thunder - Soares
Central Mass Thunder Gold
P235 5:05 PM Taunton Fields - Field 1 CD Fusion – Tedisco
Polar Crush Gold – Miller
P240 5:05 PM Taunton Fields - Field 3 New England Shockwave
Rawlings Wildcats Gold
P315 5:05 PM Sweatt Field - Pisani RI Thunder Premier – Williams
Fire N Ice – Blue