Baseball

Tournament Note

Baseballs will be provided.
Social distancing requirements will be enforced.
NO METAL SPIKES ON TURF FIELDS
NO METAL SPIKES ON GRASS FIELDS until start time.
No seeds, no gum, no peanuts permitted.
Face masks recommended for all players and coaches when in dugouts.
Personal sanitizer is strongly recommended for all patrons and participants.

15U/16U

KENT STATE UNIVERSITY - GREAT LAKES FUTURE'S GAMES

Jul 23 - 26, 2020
Akron, OH • Stow, OH
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 

Pool Standings

Premier
Team W L T
RD
RS
RA
Ohio Longhorns (Piscura) 3 0 0 5 14 9
B2 Bulls 1 2 0 5 16 10
ProNine Baseball 0 3 0 -17 5 26
Select
Team W L T
RD
RS
RA
Team All American 3 1 0 19 26 4
T3 Elite Black 2 1 0 5 14 8
Beaver Valley 16U Red - Nery 2 1 0 4 14 10
TCT Kings 0 3 0 -21 3 25

Schedule

Filter by:

Thursday, July 23, 2020
Game Time Location Team Score Team
P7 1:00 PM Stow-Munroe Falls High School Beaver Valley 16U Red - Nery
1 4 T3 Elite Black
P6 3:15 PM Stow-Munroe Falls High School ProNine Baseball
0 9 B2 Bulls
P8 5:30 PM Stow-Munroe Falls High School Team All American
8 0 TCT Kings
Friday, July 24, 2020
Game Time Location Team Score Team
P10 8:30 AM Stow-Munroe Falls High School ProNine Baseball
5 6 Ohio Longhorns (Piscura)
P12 10:45 AM Stow-Munroe Falls High School Team All American
6 0 T3 Elite Black
P11 1:00 PM Stow-Munroe Falls High School TCT Kings
2 7 Beaver Valley 16U Red - Nery
P2 3:15 PM Stow-Munroe Falls High School Ohio Longhorns (Piscura)
4 3 B2 Bulls
Saturday, July 25, 2020
Game Time Location Team Score Team
P4 8:30 AM Stow-Munroe Falls High School T3 Elite Black
10 1 TCT Kings
P3 10:45 AM Stow-Munroe Falls High School Team All American
1 4 Ohio Longhorns (Piscura)
P13 1:00 PM Stow-Munroe Falls High School Beaver Valley 16U Red - Nery
6 4 B2 Bulls
P1 3:15 PM Stow-Munroe Falls High School ProNine Baseball
0 11 Team All American
Sunday, July 26, 2020
Game Time Location Team Score Team
B4 10:00 AM Akron RubberDucks [6] ProNine Baseball
10 3 [7] TCT Kings
B3 12:30 PM Akron RubberDucks [4] B2 Bulls
7 7 [5] Beaver Valley 16U Red - Nery
B2 3:00 PM Akron RubberDucks [1] Ohio Longhorns (Piscura)
0 11 [2] Team All American
B1 5:30 PM Akron RubberDucks [1] Team All American
5 5 [3] T3 Elite Black

Bracket

Bracket Winner B1
Champion
[1] Team All American
Semi Final
Bracket Winner B3
White Champion
[6] ProNine Baseball
Blue Champion
[1] Team All American - 5
B1 - Sun 7/26 5:30PM Akron RubberDucks
[3] T3 Elite Black - 5
[1] Ohio Longhorns (Piscura) - 0
B2 - Sun 7/26 3:00PM Akron RubberDucks
[2] Team All American - 11
[4] B2 Bulls - 7
B3 - Sun 7/26 12:30PM Akron RubberDucks
[5] Beaver Valley 16U Red - Nery - 7
[6] ProNine Baseball - 10
B4 - Sun 7/26 10:00AM Akron RubberDucks
[7] TCT Kings - 3