Lacrosse

Tournament Note

3 pool games. Pool winners will advance to the championship bracket.

HS B - Red

2018 Orlando Open

Dec 1 - 2, 2018
Championsgate, FL • Davenport, FL • Kissimmee, FL
 Info
champion
FCA South

HS B - Red Champion

Sat Dec 1, 2018 - Sun Dec 2, 2018

Pool Standings

Pool 1
Team W L T
GS
GA
Empire Elite 2 1 0 20 17
Dorados 2 1 0 20 17
Yellow Jackets 2 1 0 17 18
Apprentice Athletics 0 3 0 17 22
Pool 2
Team W L T
GS
GA
FCA South 3 0 0 23 2
Sandgnats 2 1 0 20 13
St. Pete Surge 1 2 0 6 20
Hound Dogs 0 3 0 6 20
Pool 3
Team W L T
GS
GA
Monsters 3 0 0 26 4
Sand Ravens 1 2 0 9 16
Swarm 1 2 0 9 17
Team Adelante 1 2 0 11 18
Pool 4
Team W L T
GS
GA
Mako Lacrosse 3 0 0 21 4
Tarpons 2 1 0 21 8
Old School LC 1 2 0 12 19
Seahawks 0 3 0 1 24

Schedule

Filter by:

Saturday, December 01, 2018
Game Time Location Team Score Team
P1 1:30 PM Omni - F1 Dorados
8 5 Apprentice Athletics
P2 1:30 PM Omni - F2 Empire Elite
4 7 Yellow Jackets
P3 1:30 PM Omni - F3 Sandgnats
11 1 St. Pete Surge
P4 1:30 PM Omni - F4A FCA South
8 0 Hound Dogs
P5 1:30 PM Omni - F6 Team Adelante
4 5 Swarm
P6 1:30 PM Omni - F5 Sand Ravens
1 8 Monsters
P7 1:30 PM Omni - F7 Tarpons
10 5 Old School LC
P8 1:30 PM Omni - F8 Mako Lacrosse
10 0 Seahawks
P9 3:20 PM Omni - F1 Apprentice Athletics
6 7 Empire Elite
P10 3:20 PM Omni - F2 Dorados
8 3 Yellow Jackets
P11 3:20 PM Omni - F3 St. Pete Surge
1 7 FCA South
P12 3:20 PM Omni - F4A Sandgnats
8 4 Hound Dogs
P13 3:20 PM Omni - F6 Swarm
2 4 Sand Ravens
P14 3:20 PM Omni - F5 Team Adelante
1 9 Monsters
P15 3:20 PM Omni - F7 Old School LC
2 8 Mako Lacrosse
P16 3:20 PM Omni - F8 Tarpons
9 0 Seahawks
Sunday, December 02, 2018
Game Time Location Team Score Team
P17 8:00 AM NERP - T1 Yellow Jackets
7 6 Apprentice Athletics
P18 8:00 AM NERP - T2 Dorados
4 9 Empire Elite
P19 8:00 AM NERP - T3 Hound Dogs
2 4 St. Pete Surge
P20 8:00 AM NERP - T6 Sandgnats
1 8 FCA South
P24 8:00 AM NERP - T5 Tarpons
2 3 Mako Lacrosse
P21 8:55 AM NERP - T1 Monsters
9 2 Swarm
P22 8:55 AM NERP - T2 Team Adelante
6 4 Sand Ravens
P23 8:55 AM NERP - T3 Seahawks
1 5 Old School LC
B4 10:45 AM NERP - T5 Dorados
4 3 Sandgnats
B5 10:45 AM NERP - T4 Sand Ravens
6 8 Tarpons
B6 10:45 AM NERP - T3 Yellow Jackets
8 3 St. Pete Surge
B7 10:45 AM NERP - T2 Swarm
5 2 Old School LC
B8 10:45 AM NERP - T6 Apprentice Athletics
4 8 Hound Dogs
B9 10:45 AM NERP - T1 Team Adelante
7 1 Seahawks
B1 11:40 AM NERP - T1 Empire Elite
4 9 FCA South
B2 11:40 AM NERP - T2 Monsters
9 3 Mako Lacrosse
B3 1:30 PM NERP - T3 FCA South
5 4 Monsters

Bracket

Consolation Games
FCA South
Champion
Team Adelante - 7
B9 - Sun 12/2 10:45AM NERP - T1
Seahawks - 1
Sand Ravens - 6
B5 - Sun 12/2 10:45AM NERP - T4
Tarpons - 8
Dorados - 4
B4 - Sun 12/2 10:45AM NERP - T5
Sandgnats - 3
Yellow Jackets - 8
B6 - Sun 12/2 10:45AM NERP - T3
St. Pete Surge - 3
Swarm - 5
B7 - Sun 12/2 10:45AM NERP - T2
Old School LC - 2
Apprentice Athletics - 4
B8 - Sun 12/2 10:45AM NERP - T6
Hound Dogs - 8
Empire Elite - 4
B1 - Sun 12/2 11:40AM NERP - T1
FCA South - 9
Monsters - 9
B2 - Sun 12/2 11:40AM NERP - T2
Mako Lacrosse - 3
FCA South - 5
B3 - Sun 12/2 1:30PM NERP - T3
Monsters - 4