Baseball

Tournament Note

BORDER WARS FINAL SCORE:
Washington - 334, Oregon - 289

13u Majors

WCP Border Wars

Apr 27 - 28, 2019
OR • WA
D3-New Level Xtreme Ringrose (W)

13u Majors Champion

Sat Apr 27, 2019 - Sun Apr 28, 2019

Pool Standings

A
Team W L T
RD
RS
RA
A1-NWDS Black (O) 2 0 0 7 19 12
A3-Baden Baseball Red (W) 1 1 0 7 14 5
A2-Showtime South (W) 1 1 0 0 15 17
A4-AIA Athletics (O) 0 2 0 -14 15 29
B
Team W L T
RD
RS
RA
B2-NW Bandits (W) 1 1 0 7 19 4
B1-Cascade Crush (W) 1 1 0 -1 7 8
B3-The Yard-Stall (O) 1 1 0 -6 5 19
C
Team W L T
RD
RS
RA
C3-NW Futures Select (W) 1 0 1 8 11 3
C2-Central Oregon Crush Black (O) 1 1 0 -3 9 12
C1-FOC Bears Black (W) 0 1 1 -5 7 12
D
Team W L T
RD
RS
RA
D3-New Level Xtreme Ringrose (W) 2 0 0 11 23 5
D2-Bat Busters (W) 1 1 0 1 7 6
D1-Bridgetown Baseball West (O) 0 2 0 -12 6 25
E
Team W L T
RD
RS
RA
E2-Spokane Expos (W) 2 0 0 12 24 9
E3-NW Futures Black (W) 1 1 0 0 19 20
E1-NWDS Orange (O) 0 2 0 -12 2 16
F
Team W L T
RD
RS
RA
F3-Rijo Athletics White (W) 2 0 0 16 28 2
F2-Premier Baseball (W) 1 1 0 -2 12 21
F1-NWDS Blue (O) 0 2 0 -14 4 21
G
Team W L T
RD
RS
RA
G1-Rijo Athletics Black (W) 2 0 0 10 16 5
G4-Treasure Valley Elite (I) 1 1 0 -1 15 16
G2-NW Naturals (W) 1 1 0 7 20 13
G3-Pasco Dawgs (W) 0 2 0 -16 3 20

Schedule

Filter by:

Saturday, April 27, 2019
Game Time Location Team Score Team
P1 8:00 AM Gordon Faber - Field 2 A1-NWDS Black (O) (A)
5 4 A3-Baden Baseball Red (W) (A)
P2 8:00 AM Gordon Faber - Field 3 B1-Cascade Crush (W) (B)
4 3 B2-NW Bandits (W) (B)
P3 8:00 AM Gordon Faber - Field 5 D1-Bridgetown Baseball West (O) (D)
2 6 D2-Bat Busters (W) (D)
P4 9:00 AM PCC-Rock Creek - Field 3 F1-NWDS Blue (O) (F)
4 10 F2-Premier Baseball (W) (F)
P5 10:15 AM Gordon Faber - Field 2 A1-NWDS Black (O) (A)
14 8 A4-AIA Athletics (O) (A)
P6 10:15 AM Gordon Faber - Field 3 B1-Cascade Crush (W) (B)
3 5 B3-The Yard-Stall (O) (B)
P7 10:15 AM Gordon Faber - Field 5 D1-Bridgetown Baseball West (O) (D)
4 19 D3-New Level Xtreme Ringrose (W) (D)
P8 11:15 AM PCC-Rock Creek - Field 3 F1-NWDS Blue (O) (F)
0 11 F3-Rijo Athletics White (W) (F)
P9 12:30 PM Gordon Faber - Field 2 A2-Showtime South (W) (A)
0 10 A3-Baden Baseball Red (W) (A)
P10 12:30 PM Gordon Faber - Field 3 B2-NW Bandits (W) (B)
16 0 B3-The Yard-Stall (O) (B)
P11 12:30 PM Gordon Faber - Field 5 D2-Bat Busters (W) (D)
1 4 D3-New Level Xtreme Ringrose (W) (D)
P12 1:30 PM PCC-Rock Creek - Field 3 F2-Premier Baseball (W) (F)
2 17 F3-Rijo Athletics White (W) (F)
P13 2:45 PM Gordon Faber - Field 2 A2-Showtime South (W) (A)
15 7 A4-AIA Athletics (O) (A)
P14 2:45 PM Gordon Faber - Field 3 C1-FOC Bears Black (W) (C)
4 9 C2-Central Oregon Crush Black (O) (C)
P15 2:45 PM Gordon Faber - Field 5 E1-NWDS Orange (O) (E)
1 5 E2-Spokane Expos (W) (E)
P16 5:00 PM Gordon Faber - Field 1 G1-Rijo Athletics Black (W) (G)
11 2 G3-Pasco Dawgs (W) (G)
P17 5:00 PM Gordon Faber - Field 2 G2-NW Naturals (W) (G)
11 12 G4-Treasure Valley Elite (I) (G)
P18 5:00 PM Gordon Faber - Field 3 C1-FOC Bears Black (W) (C)
3 3 C3-NW Futures Select (W) (C)
P19 5:00 PM Gordon Faber - Field 5 E1-NWDS Orange (O) (E)
1 11 E3-NW Futures Black (W) (E)
P20 7:15 PM Gordon Faber - Field 1 G1-Rijo Athletics Black (W) (G)
5 3 G4-Treasure Valley Elite (I) (G)
P21 7:15 PM Gordon Faber - Field 2 G2-NW Naturals (W) (G)
9 1 G3-Pasco Dawgs (W) (G)
P22 7:15 PM Gordon Faber - Field 3 C2-Central Oregon Crush Black (O) (C)
0 8 C3-NW Futures Select (W) (C)
P23 7:15 PM Gordon Faber - Field 5 E2-Spokane Expos (W) (E)
19 8 E3-NW Futures Black (W) (E)
Sunday, April 28, 2019
Game Time Location Team Score Team
B1 8:00 AM Gordon Faber - Field 1 [8] A3-Baden Baseball Red (W) (A)
3 11 [9] D2-Bat Busters (W) (D)
B4 8:00 AM Gordon Faber - Field 2 [3] G1-Rijo Athletics Black (W) (G)
1 13 [6] C3-NW Futures Select (W) (C)
B19 8:00 AM Gordon Faber - Field 3 [16] E3-NW Futures Black (W) (E)
5 4 [18] C1-FOC Bears Black (W) (C)
B20 8:00 AM Gordon Faber - Field 5 [17] F2-Premier Baseball (W) (F)
6 5 [19] E1-NWDS Orange (O) (E)
B24 8:00 AM Sellwood Park [21] F1-NWDS Blue (O) (F)
2 9 [22] D1-Bridgetown Baseball West (O) (D)
B3 10:15 AM Gordon Faber - Field 1 [4] E2-Spokane Expos (W) (E)
0 9 [5] A1-NWDS Black (O) (A)
B5 10:15 AM Gordon Faber - Field 2 [2] D3-New Level Xtreme Ringrose (W) (D)
8 0 [7] B2-NW Bandits (W) (B)
B12 10:15 AM Gordon Faber - Field 3 [13] G4-Treasure Valley Elite (I) (G)
12 8 [14] A2-Showtime South (W) (A)
B13 10:15 AM Gordon Faber - Field 5 [12] G2-NW Naturals (W) (G)
3 13 [15] B3-The Yard-Stall (O) (B)
B23 10:15 AM Sellwood Park [20] G3-Pasco Dawgs (W) (G)
7 5 [23] A4-AIA Athletics (O) (A)
B2 12:30 PM Gordon Faber - Field 1 [1] F3-Rijo Athletics White (W) (F)
10 6 [9] D2-Bat Busters (W) (D)
B7 12:30 PM Gordon Faber - Field 2 [6] C3-NW Futures Select (W) (C)
2 5 [2] D3-New Level Xtreme Ringrose (W) (D)
B21 12:30 PM Gordon Faber - Field 5 [18] C1-FOC Bears Black (W) (C)
10 3 [19] E1-NWDS Orange (O) (E)
B22 12:30 PM Gordon Faber - Field 3 [16] E3-NW Futures Black (W) (E)
7 6 [17] F2-Premier Baseball (W) (F)
B25 12:30 PM Sellwood Park [23] A4-AIA Athletics (O) (A)
5 17 [21] F1-NWDS Blue (O) (F)
B6 2:45 PM Gordon Faber - Field 1 [1] F3-Rijo Athletics White (W) (F)
9 0 [5] A1-NWDS Black (O) (A)
B11 2:45 PM Gordon Faber - Field 2 [8] A3-Baden Baseball Red (W) (A)
16 0 [3] G1-Rijo Athletics Black (W) (G)
B15 2:45 PM Gordon Faber - Field 3 [10] B1-Cascade Crush (W) (B)
7 5 [13] G4-Treasure Valley Elite (I) (G)
B16 2:45 PM Gordon Faber - Field 5 [15] B3-The Yard-Stall (O) (B)
10 0 [11] C2-Central Oregon Crush Black (O) (C)
B26 2:45 PM Sellwood Park [20] G3-Pasco Dawgs (W) (G)
0 17 [22] D1-Bridgetown Baseball West (O) (D)
B8 5:00 PM Gordon Faber - Field 1 [1] F3-Rijo Athletics White (W) (F)
4 12 [2] D3-New Level Xtreme Ringrose (W) (D)
B9 5:00 PM Gordon Faber - Field 2 [4] E2-Spokane Expos (W) (E)
13 8 [7] B2-NW Bandits (W) (B)
B17 5:00 PM Gordon Faber - Field 5 [13] G4-Treasure Valley Elite (I) (G)
2 0 [11] C2-Central Oregon Crush Black (O) (C)
B18 5:00 PM Gordon Faber - Field 3 [10] B1-Cascade Crush (W) (B)
8 3 [15] B3-The Yard-Stall (O) (B)
B14 6:00 PM PCC-Rock Creek - Field 3 [14] A2-Showtime South (W) (A)
15 9 [12] G2-NW Naturals (W) (G)

Bracket

13u Majors GOLD BRACKET--Top 9 Overall Seeds
10 Border Wars Points
13u Majors SILVER BRACKET--10-15 Seeds
13u Majors BRONZE BRACKET--16-19 Seeds
13u Majors CONSOLATION BRACKET--20-23 Seeds
Pool Protected
Pool Protected
[2] D3-New Level Xtreme Ringrose (W) (D)
13u Majors Gold Champions!
[10] B1-Cascade Crush (W) (B)
Silver Winner
[13] G4-Treasure Valley Elite (I) (G)
Silver 3rd Place
[14] A2-Showtime South (W) (A)
Silver 5th Place
[16] E3-NW Futures Black (W) (E)
Bronze Winner
[18] C1-FOC Bears Black (W) (C)
Bronze 3rd Place
[22] D1-Bridgetown Baseball West (O) (D)
Consolation Winner
[21] F1-NWDS Blue (O) (F)
Consolation 3rd Place
[1] F3-Rijo Athletics White (W) (F) - 10
B2 - Sun 4/28 12:30PM Gordon Faber - Field 1
[9] D2-Bat Busters (W) (D) - 6
[4] E2-Spokane Expos (W) (E) - 0
B3 - Sun 4/28 10:15AM Gordon Faber - Field 1
[5] A1-NWDS Black (O) (A) - 9
[8] A3-Baden Baseball Red (W) (A) - 3
B1 - Sun 4/28 8:00AM Gordon Faber - Field 1
[9] D2-Bat Busters (W) (D) - 11
[6] C3-NW Futures Select (W) (C) - 2
B7 - Sun 4/28 12:30PM Gordon Faber - Field 2
[2] D3-New Level Xtreme Ringrose (W) (D) - 5
[1] F3-Rijo Athletics White (W) (F) - 9
B6 - Sun 4/28 2:45PM Gordon Faber - Field 1
[5] A1-NWDS Black (O) (A) - 0
[1] F3-Rijo Athletics White (W) (F) - 4
B8 - Sun 4/28 5:00PM Gordon Faber - Field 1
[2] D3-New Level Xtreme Ringrose (W) (D) - 12
[3] G1-Rijo Athletics Black (W) (G) - 1
B4 - Sun 4/28 8:00AM Gordon Faber - Field 2
[6] C3-NW Futures Select (W) (C) - 13
[2] D3-New Level Xtreme Ringrose (W) (D) - 8
B5 - Sun 4/28 10:15AM Gordon Faber - Field 2
[7] B2-NW Bandits (W) (B) - 0
[4] E2-Spokane Expos (W) (E) - 13
B9 - Sun 4/28 5:00PM Gordon Faber - Field 2
[7] B2-NW Bandits (W) (B) - 8
[8] A3-Baden Baseball Red (W) (A) - 16
B11 - Sun 4/28 2:45PM Gordon Faber - Field 2
[3] G1-Rijo Athletics Black (W) (G) - 0
[13] G4-Treasure Valley Elite (I) (G) - 12
B12 - Sun 4/28 10:15AM Gordon Faber - Field 3
[14] A2-Showtime South (W) (A) - 8
[15] B3-The Yard-Stall (O) (B) - 10
B16 - Sun 4/28 2:45PM Gordon Faber - Field 5
[11] C2-Central Oregon Crush Black (O) (C) - 0
[13] G4-Treasure Valley Elite (I) (G) - 2
B17 - Sun 4/28 5:00PM Gordon Faber - Field 5
[11] C2-Central Oregon Crush Black (O) (C) - 0
[10] B1-Cascade Crush (W) (B) - 8
B18 - Sun 4/28 5:00PM Gordon Faber - Field 3
[15] B3-The Yard-Stall (O) (B) - 3
[10] B1-Cascade Crush (W) (B) - 7
B15 - Sun 4/28 2:45PM Gordon Faber - Field 3
[13] G4-Treasure Valley Elite (I) (G) - 5
[12] G2-NW Naturals (W) (G) - 3
B13 - Sun 4/28 10:15AM Gordon Faber - Field 5
[15] B3-The Yard-Stall (O) (B) - 13
[14] A2-Showtime South (W) (A) - 15
B14 - Sun 4/28 6:00PM PCC-Rock Creek - Field 3
[12] G2-NW Naturals (W) (G) - 9
[17] F2-Premier Baseball (W) (F) - 6
B20 - Sun 4/28 8:00AM Gordon Faber - Field 5
[19] E1-NWDS Orange (O) (E) - 5
[16] E3-NW Futures Black (W) (E) - 7
B22 - Sun 4/28 12:30PM Gordon Faber - Field 3
[17] F2-Premier Baseball (W) (F) - 6
[16] E3-NW Futures Black (W) (E) - 5
B19 - Sun 4/28 8:00AM Gordon Faber - Field 3
[18] C1-FOC Bears Black (W) (C) - 4
[18] C1-FOC Bears Black (W) (C) - 10
B21 - Sun 4/28 12:30PM Gordon Faber - Field 5
[19] E1-NWDS Orange (O) (E) - 3
[21] F1-NWDS Blue (O) (F) - 2
B24 - Sun 4/28 8:00AM Sellwood Park
[22] D1-Bridgetown Baseball West (O) (D) - 9
[20] G3-Pasco Dawgs (W) (G) - 0
B26 - Sun 4/28 2:45PM Sellwood Park
[22] D1-Bridgetown Baseball West (O) (D) - 17
[20] G3-Pasco Dawgs (W) (G) - 7
B23 - Sun 4/28 10:15AM Sellwood Park
[23] A4-AIA Athletics (O) (A) - 5
[23] A4-AIA Athletics (O) (A) - 5
B25 - Sun 4/28 12:30PM Sellwood Park
[21] F1-NWDS Blue (O) (F) - 17