Basketball

Tournament Note

Tournament Rules Are Posted Under Documents.

8th Grade

2019 Florida AAU Girls Basketball State Championship

May 11 - 12, 2019
Tavares, FL
East Coast United 2023 Carmer

8th Grade Champion

Sat May 11, 2019 - Sun May 12, 2019

Stat Leaders

Points/G
Total Points
3 Pointers Made
Free Throws Made

Pool Standings

F
Team W L
PD
PS
PA
Candace Parker's Tampa Aces 2 0 30 127 8
Flames 1 1 0 51 79
CFU Ocala Crush 0 2 -30 21 112
G
Team W L
PD
PS
PA
East Coast United 2 0 30 130 15
Dashuh Basketball Foundation 1 1 -6 30 78
Ballgame Elite 0 2 -24 18 85
H
Team W L
PD
PS
PA
Queens Basketball 2 0 25 89 58
MHD Elite Huskies 2023 1 1 -8 68 76
Florida Future 0 2 -17 60 83
J
Team W L
PD
PS
PA
NSL 2 0 14 74 60
Blue Heat 1 1 -5 45 50
East Coast United 2023 Carmer 0 2 -9 62 71
K
Team W L
PD
PS
PA
Tampa Thunder 2023 Davis 2 0 30 81 34
Lady OFS 2023 1 1 0 86 50
TGFB 0 2 -30 5 88
L
Team W L
PD
PS
PA
Space Coast Fury 2 0 19 72 39
Tampa Thunder 2023 Butler 1 1 11 70 47
Lady Cardinals 0 2 -30 28 84
M
Team W L
PD
PS
PA
Central Florida Elite 2023 2 0 30 106 23
SR Elite 2023 1 1 -3 47 84
Ultimate Warriors 1 1 -4 56 60
TNBA South 8th 0 2 -23 36 78

Schedule

Filter by:

Saturday, May 11, 2019
Game Time Location Team Score Team
P1 8:00 AM The Big House - Court 4 Candace Parker's Tampa Aces
69 0 CFU Ocala Crush
P6 8:00 AM The Big House - Court 9 Space Coast Fury
31 27 Tampa Thunder 2023 Butler
P11 8:00 AM The Big House - Court 7 Queens Basketball
47 26 Florida Future
P2 9:10 AM The Big House - Court 2 Ballgame Elite
12 21 Dashuh Basketball Foundation
P4 9:10 AM The Big House - Court 7 Blue Heat
20 28 NSL
P3 10:20 AM The Big House - Court 2 Florida Future
34 36 MHD Elite Huskies 2023
P9 10:20 AM The Big House - Court 9 Flames
8 58 Candace Parker's Tampa Aces
P21 10:20 AM The Big House - Court 7 Lady OFS 2023
57 0 TGFB
P10 11:30 AM The Big House - Court 7 East Coast United
64 6 Ballgame Elite
P12 11:30 AM The Big House - Court 6 East Coast United 2023 Carmer
22 25 Blue Heat
P22 11:30 AM The Big House - Court 4 Tampa Thunder 2023 Butler
43 16 Lady Cardinals
P15 12:40 PM The Big House - Court 9 Ultimate Warriors
30 22 TNBA South 8th
P17 12:40 PM The Big House - Court 7 CFU Ocala Crush
21 43 Flames
P19 1:50 PM The Big House - Court 2 MHD Elite Huskies 2023
32 42 Queens Basketball
P20 1:50 PM The Big House - Court 7 NSL
46 40 East Coast United 2023 Carmer
P5 3:00 PM The Big House - Court 8 Tampa Thunder 2023 Davis
50 29 Lady OFS 2023
P7 3:00 PM The Big House - Court 6 SR Elite 2023
38 26 Ultimate Warriors
P14 3:00 PM The Big House - Court 7 Lady Cardinals
12 41 Space Coast Fury
P16 4:10 PM The Big House - Court 5 TNBA South 8th
14 48 Central Florida Elite 2023
P18 4:10 PM The Big House - Court 4 Dashuh Basketball Foundation
9 66 East Coast United
P8 5:20 PM The Big House - Court 5 Central Florida Elite 2023
58 9 SR Elite 2023
P13 5:20 PM The Big House - Court 7 TGFB
5 31 Tampa Thunder 2023 Davis
Sunday, May 12, 2019
Game Time Location Team Score Team
B1 9:10 AM The Big House - Court 1 [1] Candace Parker's Tampa Aces
46 5 [2] SR Elite 2023
B2 9:10 AM The Big House - Court 2 [1] NSL
35 48 [1] Tampa Thunder 2023 Davis
B3 9:10 AM The Big House - Court 3 [1] Queens Basketball
43 18 [1] Space Coast Fury
B4 9:10 AM The Big House - Court 4 [1] East Coast United
28 39 [1] Central Florida Elite 2023
B5 11:30 AM The Big House - Court 2 Candace Parker's Tampa Aces
51 24 Tampa Thunder 2023 Davis
B6 11:30 AM The Big House - Court 1 Queens Basketball
39 44 Central Florida Elite 2023
B8 12:40 PM The Big House - Court 7 [2] Blue Heat
33 42 [2] Lady OFS 2023
B9 12:40 PM The Big House - Court 9 [2] MHD Elite Huskies 2023
32 12 [2] Tampa Thunder 2023 Butler
B10 12:40 PM The Big House - Court 8 [2] Dashuh Basketball Foundation
26 48 [3] Ultimate Warriors
B14 12:40 PM The Big House - Court 5 [3] East Coast United 2023 Carmer
49 5 [3] TGFB
B15 12:40 PM The Big House - Court 6 [3] Florida Future
46 17 [3] Lady Cardinals
B7 1:50 PM The Big House - Court 2 Candace Parker's Tampa Aces
51 37 Central Florida Elite 2023
B16 1:50 PM The Big House - Court 1 [3] Ballgame Elite
20 23 [4] TNBA South 8th
B11 3:00 PM The Big House - Court 4 [2] Flames
18 59 Lady OFS 2023
B12 3:00 PM The Big House - Court 5 MHD Elite Huskies 2023
45 33 Ultimate Warriors
B17 3:00 PM The Big House - Court 1 [3] CFU Ocala Crush
9 47 East Coast United 2023 Carmer
B18 3:00 PM The Big House - Court 3 Florida Future
40 30 TNBA South 8th
B13 4:10 PM The Big House - Court 1 Lady OFS 2023
63 55 MHD Elite Huskies 2023
B19 4:10 PM The Big House - Court 2 East Coast United 2023 Carmer
33 30 Florida Future

Bracket

8th Grade Gold Championship
8th Grade Silver
8th Grade Bronze Championship
[1] Candace Parker's Tampa Aces
Champion
[2] Lady OFS 2023
Champion
[3] East Coast United 2023 Carmer
Champion
[1] Queens Basketball - 43
B3 - Sun 5/12 9:10AM The Big House - Court 3
[1] Space Coast Fury - 18
Candace Parker's Tampa Aces - 51
B5 - Sun 5/12 11:30AM The Big House - Court 2
Tampa Thunder 2023 Davis - 24
Candace Parker's Tampa Aces - 51
B7 - Sun 5/12 1:50PM The Big House - Court 2
Central Florida Elite 2023 - 37
[1] NSL - 35
B2 - Sun 5/12 9:10AM The Big House - Court 2
[1] Tampa Thunder 2023 Davis - 48
[1] East Coast United - 28
B4 - Sun 5/12 9:10AM The Big House - Court 4
[1] Central Florida Elite 2023 - 39
Queens Basketball - 39
B6 - Sun 5/12 11:30AM The Big House - Court 1
Central Florida Elite 2023 - 44
[1] Candace Parker's Tampa Aces - 46
B1 - Sun 5/12 9:10AM The Big House - Court 1
[2] SR Elite 2023 - 5
[2] Flames - 18
B11 - Sun 5/12 3:00PM The Big House - Court 4
Lady OFS 2023 - 59
Lady OFS 2023 - 63
B13 - Sun 5/12 4:10PM The Big House - Court 1
MHD Elite Huskies 2023 - 55
[2] Blue Heat - 33
B8 - Sun 5/12 12:40PM The Big House - Court 7
[2] Lady OFS 2023 - 42
MHD Elite Huskies 2023 - 45
B12 - Sun 5/12 3:00PM The Big House - Court 5
Ultimate Warriors - 33
[2] MHD Elite Huskies 2023 - 32
B9 - Sun 5/12 12:40PM The Big House - Court 9
[2] Tampa Thunder 2023 Butler - 12
[2] Dashuh Basketball Foundation - 26
B10 - Sun 5/12 12:40PM The Big House - Court 8
[3] Ultimate Warriors - 48
[3] CFU Ocala Crush - 9
B17 - Sun 5/12 3:00PM The Big House - Court 1
East Coast United 2023 Carmer - 47
East Coast United 2023 Carmer - 33
B19 - Sun 5/12 4:10PM The Big House - Court 2
Florida Future - 30
[3] East Coast United 2023 Carmer - 49
B14 - Sun 5/12 12:40PM The Big House - Court 5
[3] TGFB - 5
Florida Future - 40
B18 - Sun 5/12 3:00PM The Big House - Court 3
TNBA South 8th - 30
[3] Florida Future - 46
B15 - Sun 5/12 12:40PM The Big House - Court 6
[3] Lady Cardinals - 17
[3] Ballgame Elite - 20
B16 - Sun 5/12 1:50PM The Big House - Court 1
[4] TNBA South 8th - 23