Lacrosse

Tournament Note

3 pool games. The top 2 teams from each pool will advance to the championship bracket.

U10 7v7

2020 Summer Faceoff

Jul 25 - 26, 2020
Championsgate, FL • Kissimmee, FL
 Info
Manatee Wildcats

U10 7v7 Champion

Sat Jul 25, 2020 - Sun Jul 26, 2020

Pool Standings

Pool 1
Team W L T
GS
GA
Manatee Wildcats 3 0 0 39 19
Stealth U10 2 1 0 37 16
Florida Crabs 2 1 0 30 28
Wolves LC 1 2 0 18 33
SL Snooks Redfish 1 2 0 26 32
SL Phins Sails 0 3 0 19 41
Pool 2
Team W L T
GS
GA
SL Leatherbacks 3 0 0 49 12
SL Wahoos 3 0 0 38 17
Flat Hatters 2 1 0 34 25
Ohana LC 1 2 0 25 20
Stealth 2030 0 3 0 12 45
Tampa Tarpons 0 3 0 12 51

Schedule

Filter by:

Saturday, July 25, 2020
Game Time Location Team Score Team
P1 8:30 AM Omni - Field 4A Manatee Wildcats
11 9 Stealth U10
P2 8:30 AM Omni - Field 4B Wolves LC
9 5 SL Snooks Redfish
P3 9:30 AM Omni - Field 4A Florida Crabs
13 7 SL Phins Sails
P4 9:30 AM Omni - Field 4B Ohana LC
13 3 Stealth 2030
P5 10:30 AM Omni - Field 4A Flat Hatters
9 12 SL Wahoos
P6 10:30 AM Omni - Field 4B SL Leatherbacks
19 3 Tampa Tarpons
P7 11:30 AM Omni - Field 4A Stealth U10
14 2 Wolves LC
P8 11:30 AM Omni - Field 4B Manatee Wildcats
14 3 Florida Crabs
P9 12:30 PM Omni - Field 4A SL Snooks Redfish
14 9 SL Phins Sails
P10 12:30 PM Omni - Field 4B Stealth 2030
6 12 Flat Hatters
P11 1:30 PM Omni - Field 4A Ohana LC
6 10 SL Leatherbacks
P12 1:30 PM Omni - Field 4B SL Wahoos
19 2 Tampa Tarpons
P13 2:30 PM Omni - Field 4A Florida Crabs
14 7 Wolves LC
P14 2:30 PM Omni - Field 4B SL Phins Sails
3 14 Stealth U10
Sunday, July 26, 2020
Game Time Location Team Score Team
P17 8:30 AM Omni - Field 4A Tampa Tarpons
7 13 Flat Hatters
P18 8:30 AM Omni - Field 4B SL Wahoos
7 6 Ohana LC
P15 9:30 AM Omni - Field 4A SL Snooks Redfish
7 14 Manatee Wildcats
P16 9:30 AM Omni - Field 4B SL Leatherbacks
20 3 Stealth 2030
B6 11:30 AM Omni - Field 4A SL Snooks Redfish
12 3 Stealth 2030
B7 11:30 AM Omni - Field 4B SL Phins Sails
4 13 Tampa Tarpons
B1 12:30 PM Omni - Field 4A Manatee Wildcats
15 5 SL Wahoos
B2 12:30 PM Omni - Field 4B Stealth U10
9 11 SL Leatherbacks
B4 1:30 PM Omni - Field 4A Florida Crabs
8 5 Flat Hatters
B5 1:30 PM Omni - Field 4B Wolves LC
3 9 Ohana LC
B3 2:30 PM Omni - Field 4A Manatee Wildcats
13 7 SL Leatherbacks

Bracket

Consolation Games
Manatee Wildcats
Champion
Stealth U10 - 9
B2 - Sun 7/26 12:30PM Omni - Field 4B
SL Leatherbacks - 11
Manatee Wildcats - 13
B3 - Sun 7/26 2:30PM Omni - Field 4A
SL Leatherbacks - 7
Manatee Wildcats - 15
B1 - Sun 7/26 12:30PM Omni - Field 4A
SL Wahoos - 5
Florida Crabs - 8
B4 - Sun 7/26 1:30PM Omni - Field 4A
Flat Hatters - 5
SL Snooks Redfish - 12
B6 - Sun 7/26 11:30AM Omni - Field 4A
Stealth 2030 - 3
Wolves LC - 3
B5 - Sun 7/26 1:30PM Omni - Field 4B
Ohana LC - 9
SL Phins Sails - 4
B7 - Sun 7/26 11:30AM Omni - Field 4B
Tampa Tarpons - 13